Komerční sdělení

Jak na osvětlení obývacího pokoje

Obývací pokoj je v podstatě jakýmsi srdcem každého bytu. Proto je potřeba myslet nejen na vzhled svítidla, ale také na to, jak vybrat správné osvětlení.

Jak na správné osvětlení

V prvé řadě je vhodné upozornit na to, že je dobré pamatovat na adekvátní osvětlení už v zárodku. Když zjistíte, že elektřina je rozvedena nevhodně a svítidla na vámi žádané místo nelze vůbec umístit nebo jen obtížně, vždy si nevyhnutelně zkomplikujete do značné míry život.

Základem je, podobně jako v ostatních částech bytu, centrální osvětlení, které by mělo svítit alespoň 900 lumeny, to znamená, že si do něj je vhodné pořídit 75W žárovku. Zpravidla vám ale jedno stačit nebude. V obývacím pokoji se věnujete různým typům činností. Na čtení je potřeba dobře vidět, zatímco sledování obrazovky televizoru nebo počítače vyžaduje nižší intenzitu světla.

Pro představu: Na četbu je zapotřebí světlo o intenzitě 700 lumenů, což odpovídá 60W žárovce. Chceme-li tedy zvýšit úroveň osvětlení, určitě by v obývacím pokoji měla ve čtecím koutku vedle křesla najít svoje místo taktéž stojací lampa.

Jak má vypadat „zdravé“ světlo

Světlo dokáže významným způsobem ovlivnit celkovou kvalitu života a může se podílet i na zvýšení výkonnosti, k tomuto účelu se nejlépe hodí to s teplotou chromatičnosti 6500 neboli světlo „bílé“. Právě takové se používá i ve zdravotnictví v rámci léčby deprese.

Tip na článek: Vyberte zdravé LED osvětlení

Naopak bodové osvětlení v místnosti vytvoří příjemnou náladovou atmosféru. Chybět by vám proto neměla alespoň jedna lampička. Se stínítky nebo natáčecími rameny se dá vytvářet variabilní způsob osvětlení, který vykouzlí velmi příjemnou atmosféru. Tu dokáže vyvolat naopak světlo teplé, nažloutlé, na které bychom neměli zapomínat. Trvale předimenzované příliš ostré osvětlení může způsobovat například problémy s koncentrací.

Vybíráme podle designu

Jakmile budete mít vyřešenou otázku typů svítidel a jejich rozmístění, můžete začít přemýšlet i o designu. Světla by se svým pojetím měla do zbytku interiéru hodit. Nemusejí být všechna nevyhnutelně úplně stejná, záleží to na vašem cítění. Platí, že se ale sluší ctít pravidlo: Méně je více. Chcete-li mít doma náročný zdobený lustr, je vhodné ostatní svítidla spíše upozadit. Preferujete-li minimalismus ve skandinávském stylu, světlo do vašeho domova vnese dávku útulnosti.

Jestliže vám stávající rozvody jakékoli razantní změny v osvětlení neumožňují, velmi jednoduchou, ale efektní alternativu představují LED pásky. Snadno se instalují a dokážou zajímavým způsobem dotvořit každý interiér.

Foto: Pixabay.com

Může se vám líbit