Interiér, R

Pěstování orchidejí v interiéru aneb Něžná vůně dálek u vás doma

Tato nádherná exotická a nádherně kvetoucí rostlina se čím dál více zabydluje v našich bytech i domcích a stává se nedílnou součástí interiéru. Pořídit si ji můžete i umělou, na první pohled k nerozeznání od skutečně zelené a živé rostliny, která přeci jen sluší pro svou přírodní krásu našim příbytkům daleko víc. Ponořte svou mysl do kouzla tajemných dálek a pořiďte si jedinečnou orchidej.

Orchidej sluší každému oknu

Možná jste milovníky orchidejí, pořídit si ji domů si však netroufáte. Zřejmě jste podlehli mýtům, které se k pěstování této teplomilné krásy zcela zbytečně vážou. Samozřejmě, že jisté podmínky jim musíte připravit, pokud jste však tak trochu kozlem zahradníkem, nebojte se a začněte své pěstitelské úspěchy první rostlinkou. Díky vcelku příznivým cenám zejména v obchodních centrech si takový pokus můžete dovolit riskovat :). Stejně nakonec budete mile překvapeni, že se jí daří, i když ji občas zalijete místo dešťové vody vodou z kohoutku, nebo ji zapomenete osvěžit úplně.

Dopřejte orchideji správný substrát i květináč

I když se může zdát, že je vcelku jedno, do čeho orchidej nasadíte, opak je pravdou. I když orchideje milují vlhkost, nerady stojí v květináči plném vody. Proto vždy pro orchidej vyberte speciální i atraktivní obal, který ve své spodní části zadrží nadbytečnou vodu, aniž by se ji byť jen jediný kořínek vašeho skvostu dotýkal. Samotný substrát je pak alfou a omegou vašeho úspěšného pěstování. V případě, že kořínky orchideje přerůstají ve velkém obal, je čas rostlinku přesadit – vždy však volte květináč vyšší i větší, kořínky v něm nebudou zbytečně zasychat.

Orchideje zbožňují teplo, světlo a vlhkost

A vše samozřejmě v rozumné míře. I když každá orchidej miluje ze své přirozenosti dostatek světla, nikdy ji nevystavujte přímým slunečním paprskům. Stejné to je pak s teplem. V zimě je ideální teplota kolem 20 stupňů, není tedy potřeba zbytečně jim přitápět. Suchý vzduch z topení jim stejně nedělá zrovna dobře. Každá orchidej pak miluje zálivku, ovšem ve speciální formě. Orchideje se nikdy nezalévají, ale jednou za týden se namáčí s květináčem do vody a přebytečná voda se nechá volně okapat. Nejvíce má orchidej ráda vodu dešťovou, filtrovanou či destilovanou. Zkušení odborníci tvrdí, že jí vadí obyčejná voda z kohoutku – řady pěstitelů to však popírají. Většina orchidejí pak přímo miluje pravidelné rosení, nejlépe jednou denně, v horkých měsících pak i častěji. Vysoká vzdušná vlhkost je totiž to, co každou orchidej probudí do krásy.

Bonusová péče potěší každou orchidej

Jednou za 14 dní je pro každou orchidej odměnou, pokud ji dopřejete speciální výživu v podobě vhodného hnojiva. To snadno zakoupíte v každém květinářství či obchodním domě. Nezapomeňte dobře prostudovat správné dávkování a návod s informacemi, pro kterou orchidej se hnojivo hodí. A pokud svou orchidej chcete opravdu potěšit, v době deště ji vysuňte na balkon či okno a dopřejte ji příjemnou dešťovou spršku.

Foto: Pixabay.com – braetschit

Může se vám líbit