Interiér, R

Péče o nábytek ze dřeva a kůže

Našemu nábytku příliš neprospěje, když ho budeme příliš ošetřovat různými přípravky. Čistící prostředky je třeba používat jen s mírou a velice šetrně.

Jak na dřevěný nábytek

Vyrobte si leštěnku na nábytek sami. Vezměte 1/3 terpentýnu, 1/3 fermeže z lněného oleje a 1/3 octa a důkladně protřepejte. Po nanesení na nábytek doleštěte měkkým hadrem, nejlépe flanelem a bude se nádherně lesknout jako nový.

Pokud je váš nábytek z mahagonu nebo také dubový, perfektně jej ošetříte pomocí teplého piva. Bude se lesknout a jeho vzhled se krásně oživí.

Máte-li na nábytku hodně škrábanců, je dobré je natřít bílou vazelínou a nechat 24 hodin působit. Následně jej opět doleštěte suchým hadrem.

Pokud se vám stane, že vám na dřevěný nábytek vyteče lepidlo, musíte jej setřít ještě než zaschne. Skvrnu je dobré potřít trochou pleťového krému, dá se použít i změklé máslo nebo trocha salátového oleje.

Dostane-li se na váš dřevěný či dýhovaný nábytek vosk ze svíček, posypte jej nejprve mastkovým pudrem a následně na něj položte pár papírových ubrousků. Za chvíli jej přejeďte teplou žehličkou Ubrousky vosk skvěle vysají, a díky pudru nábytek a dýha nepopraská, ani se nesloupne spolu s voskem.

Objeví-li se na vašem nábytku světlé skvrny od vody, použijte naši zázračnou pastu. Vezměte korkovou zátku a namočte ji do směsi rostlinného oleje a popela z cigaret. Následně skvrny potřete a potom i navoskujte. Velmi svědčený je i petrolej, kterým skvrny potřete.

Jak ošetřit kůži

Aby byl váš kožený nábytek stále měkký a hebký, je třeba v místnosti zajistit dostatečně vlhký vzduch, jinak kůže velice vysychá a je tvrdá a nepoddajná.

Pokud máte kožený nábytek, je třeba se o něj pečlivě starat. Je-li kůže tmavá, alespoň 2x do roka ji potřete ricinovým olejem. Na světlou kůži pak použijte bílou vazelínu nebo také bezbarvý krém na boty.

Foto: Pinterest.com

Může se vám líbit