Inspirace, Interiér, R

Provence styl v našich domovech

Vneste si kousek uklidňující jižní Francie plné romantiky aromatizované levandulí i do vašeho bytu! Tento styl vychází z vesnického života, ale nenechme se zmást, v dnešní době je oblíbený i v panelákových bytech na rušném sídlišti.

Dominujícím materiálem je v tomto případě dřevo a kámen. Kamenné bývají samotné zdi. Nemáte kamenné zdi? Nevadí, v dnešním světě možných i nemožných obkladů to není žádný problém a dá se zakoupit jejich imitace. Z masivního dřeva je vyroben nábytek, který má většinou šedou, krémovou nebo bílou barvu. Ozdobou mu bývá patina a drobné oprýskání, které evokuje starobylý ráz. Nejčastějším typem dřeva je ořech, jilm a dub.

V oblasti barev jsou důležité jemné pastelové odstíny. Interiér je často sladěn do jedné barvy. Využívají se k tomu stejně barevné látky, které můžeme nalézt na utěrkách, chňapkách, polštářkách, prostírání nebo závěsech.

Ze vzorů jsou nejoblíbenější ty květinové, třeba samotná královna místních květin – levandule. Tato květina by určitě neměla chybět. Je možné ji usušit a třeba zavěsit na zeď. Její omamná vůně prostoupí brzy celý prostor. Mezi další užívané květiny patří růže, slunečnice, buxus a rozmarýn. Klasické keramické květináče je možné nahradit plechovými. Pokud nechcete užívat květinové vzory, zvolte doplňky s obrázkem včely. Včela je totiž symbolem celého regionu.

Jako častý dekorativní prvek se užívají lampy, svícny a lustry. V kuchyni jsou upevněny police, na kterých je vystavené nádobí. Provance si velmi často hraje s nejmenšími detaily a využívá velké množství barevných textilií. Použité látky by měly být kvalitní výroby. Mezi nejčastější se řadí bavlna a len.

Cena tohoto stylu bydlení, respektive vybavení interiéru je, pokud máte starý nábytek, také velmi příznivá. Pomocí drobných změn dá využít vás stávající nábytek. Provance se nejčastěji využívá v kuchyni, obývacím pokoji a koupelně, ale fantazie je bezmezná čarodějka.

Fotogalerie: Provence styl inspirace

Foto: Pinterest.com

Může se vám líbit