DIY, R

Jak začít s kresbou aneb Učíme se malovat

Rozhodli jste se pro nový koníček a nevíte, kde začít? Zde naleznete pár jednoduchých, začátečnických a velmi praktických typů, které vám s vaším rozvojem pomohou a nebude vás to téměř nic stát.

Nákup pomůcek

Nejdůležitější je samozřejmě nákup pomůcek. Existuje spousta publikací, kde naleznete dlouhé seznamy toho, co by měl správný začátečník mít. Pokud však berete kreslení jako způsob odreagování se a nehodláte hned obcházet všemožné výstavy, bude vám stačit opravdu základní vybavení. Tužky tří různých tvrdostí, ořezávátko, guma, skicák, pravítko, černé uhly a popřípadě nějaké ty barvy.

Jak začít

Začněte naprosto jednoduchým způsobem. Pokuste se nakreslit to, co vidíte. Nevybírejte si nic složitého, pro začátek postačí například kus drátku, který můžete různě tvarovat nebo obyčejná váza. Zkoušejte různé techniky. Na začátku je nejdůležitější naučit se koukat kolem sebe a vnímat věci takové, jaké jsou.

Malujte čím dál složitější obrazy

Potom, co se naučíte zachytit obyčejné věci tak, jak je vidíte, ztěžte si to. Hledejte stále složitější tvary a objevujte svůj vlastní osobitý styl. Nesmutněte, že vaše kresby nevypadají tak, jako kresby jiných. Tak, jako má každý svůj rukopis, každý má i svůj styl kresby. Je důležité objevit sám sebe a pak se zlepšovat.

Stínování

Velmi důležitým krokem je stínování. To dodává kresbě skutečnost a opravdovost. Pozorujte pod sluncem nebo lampičkou z různých úhlů, jak stín dopadá na rozdílné věci a pokuste se ho zachytit. Po chvilce trénování už budete sami vědět, kde obrázek vystínovat a půjde vám to samo, uvidíte.

Najděte se

Pokud budete mít nějaké ty základy, najděte to, co vás bude bavit a co vám půjde nejlépe. Někdo kreslí lépe portréty, někdo krajinu a někomu jdou nejlépe komiksové kresby nebo abstrakce. Vyzkoušejte různé věci a nebojte se experimentovat. V této fázi se budete s každou kresbou jen a jen zlepšovat.

Nebojte se kritiky

Pokud kolem sebe máte lidi, kterým můžete svá díla ukázat, udělejte to. Pochvaly vám zvednou sebevědomí a chuť pokračovat. Z kritiky si vemte ponaučení, zamyslete se nad ní a zkuste vše vylepšit. Je důležité získat objektivní názor a pokud narazíte na někoho zkušeného, nebojte se na cokoliv zeptat. Dá vám rady, jak pokračovat dál. Také nevyhazujte svá první díla. Vždyť právě na nich uvidíte nejlépe, jak se časem zlepšujete a to vám dá ještě věcí chuť se do toho pustit.

Bavte se!

Nejdůležitější rada na závěr, hlavně se u toho bavte! Kreslete to, co vás baví a kreslete, když budete mít náladu. Nemá cenu se do toho nutit. Sami pak poznáte, že pokud vás to bude bavit, budete se učit rychleji. A co vy víte? Třeba v sobě objevíte skrytý talent!

Foto: Pixabay.com

Může se vám líbit