Praktické tipy, R

Když se rozhodnete pronajmout chalupu: Hosté ocení kvalitu okolí a soukromí

V Česku vzrůstá poptávka po tuzemských objektech určených k rekreaci. Mnoho zájemců preferuje různorodost pobytových míst, a proto se nezajímají primárně o objekty určené k prodeji, ale ke krátkodobému pronájmu.

Majitelům chat a chalup se nabízí šance využít nemovitost, kterou celoročně neobývají, a zkusit si přivydělat jejím pronájmem. Jak na to, aby hosté odjížděli s pocitem příjemně stráveného týdne či prodlouženého víkendu a majiteli jeho nemovitost přinesla finanční prospěch?

Místo rozhoduje

Než se rozhodnete vaši chalupu nabídnout k pronájmu, zamyslete se, v čem je jedinečná a jaké zážitky může její okolí návštěvníkům nabídnout. Pro zimní rekreaci jsou nejvyhledávanější regiony v Krkonoších a na Šumavě, kde atraktivitu chaty nebo apartmánu jednoznačně zvyšuje blízkost sjezdovky. V létě je poptávka po chalupách, které poskytují dostatek soukromí, jsou obklopené udržovanou zahradou s bazénem a v jejich blízkosti se nacházejí turisticky zajímavé cíle.

Umístění objektu je sice prvořadé, ale i zařízení hraje v rozhodování klientů roli. Tvoří významnou přidanou hodnotu chalupy. Samozřejmostí je respektování základních hygienických standardů. Naprostá většina hostů požaduje ubytování s připojením k internetu. Další příslušenství (bazén, sauna, tenisový kurt) řadí chalupu do kategorie komfortních objektů. Nejlevnější nemovitosti zpravidla nebývají vybaveny ani elektřinou, ale i ty mohou najít své zájemce. Například chatičky s minimálním vybavením, zato v blízkosti rybníku či řeky, si tradičně pronajímají rybáři.

Sami nebo s agenturou

Pokud se rozhodnete vaši chalupu nebo chatu nabídnout k pronájmu, můžete se buď pokusit najít zájemce s pomocí inzerce či známých sami, anebo chalupu pronajmout přes zprostředkovatelskou agenturu, případně realitní kancelář. Agentura zpracuje k vaší nemovitosti propagační materiál, bude ji nabízet na svých a partnerských internetových stránkách.

V katalogu si zájemci mohou přečíst hodnocení ostatních návštěvníků, případně vyhledat určitý specifický objekt, například chalupu s bezbariérovým přístupem. Provize, kterou si zprostředkovatelská agentura účtuje, se zpravidla pohybuje kolem jedné třetiny celkové výše nájmu. Na druhou stranu vám agentura dokáže sehnat zájemce o pobyt pro značnou část sezóny a poskytne právní servis a poradenství.

Právní minimum

K pronájmu chalupy, i když je pravidelný, nepotřebujete živnostenské oprávnění. Pronajímatel s hostem uzavírá smlouvu o nájmu bytových prostor. Pronajímá pouze pokoje se zařízením a neposkytuje další služby. Finančnímu úřadu však musíte nahlásit skutečnost, že si pronájmem přivyděláváte a přihlásit se tak k platbě daně z příjmů podle příslušného paragrafu. Zároveň vám vzniká povinnost, i v případě, že jste z pronájmu neměli příslušný rok žádný příjem, podat každý rok daňové přiznání.

Pokud pronajímáte chalupu bez živnostenského oprávnění, není třeba registrovat tržby elektronickou pokladnou. Úhradu za pobyt lze od hosta přijmout v hotovosti. Dalším poplatkem, kterému se nevyhnete, je platba obci za každého ubytovaného hosta. Výšku poplatku si stanovuje obec sama a obvykle se pohybuje kolem 10-20 Kč na osobu za den.

Pravidla pro obě strany

Povinnosti nájemce i pronajímatele určuje smlouva. Ta obsahuje délku pobytu, cenu, počet osob, výpovědní lhůtu a případně i výšku kauce přijaté před zahájením pobytu (obvykle do 3000 Kč). Rozhodně je lepší pronajímat chalupu jako celek, protože klienti preferují objekt, ve kterém budou sami.

Je vhodné formulovat všeobecné podmínky pobytu hostů a klienty s objektem seznámit. Nezbytné je objekt dobře pojistit. Také berte v úvahu, že zařízení se bude rychleji opotřebovávat a hosté či jejich děti mohou něco rozbít nebo poškodit. O úklidu se můžete rozhodnout sami. Buď klienti předají objekt v původním stavu, nebo se o úklid za příplatek postaráte vy.

Je samozřejmostí, že se o objekt musíte starat, udržovat ho v provozuschopném stavu, čistotě a pečovat o jeho bezprostřední okolí, což představuje časovou i finanční investici. Příjemným prostředím vaší chalupy a spolehlivým, vstřícným přístupem však můžete získat klienty, kteří se k vám budou rádi vracet, případně vás doporučí svým známým. Pronájem vám pak může přinést zajímavé finance, jejichž prostřednictvím můžete vaši chalupu dále zhodnotit.

Foto: Pixabay.com – Free-Photos

Může se vám líbit