Kdo by nemilovat nádhernou vůni levandule a krásu jejích květů. Levandule pochází z francouzské Provance a ta je jimi proslulá. Rostliny milují místa zalitá sluncem a klidně suché půdy, jde o suchomilnou rostlinu.
Před samotnou výsadbou ji zajistěte důkladnou drenáž půdy pomocí štěrku nebo keramzitu. Pokud ji dáváte do květináče, tato vrstva musí mít alespoň 5 cm a dává se na samotné dno. Rostliny bez dostatečné drenáže zahnívají a vymrzají. Vyžadují dobře propustnou půdu a na živiny jsou naprosto nenáročné.
Levandule tvoří polodřevnaté plně mrazuvzdorné keříky a podle druhu či kultivaru jsou 20 cm nebo 60 cm vysoké. Je vhodná k pěstování na zahradě i ve velkých nádobách. Protože je medonosná, hojně ji navštěvují včely i motýli.
Bohaté květy
Rostlina vám je dopřeje, pokud ji budete stříhat. Pravidelně Levanduli zastřihujeme o 1/3 na jaře, ještě před květem. Pokud ji sestřihneme na podzim po odkvětu, hrozí jí namrznutí. Nikdy nestříhejte dřevo. Levanduli řadíme mezi mrazuvzdorné rostliny, i když je lepší zakrýt ji na zimu chvojím. Samotné rostliny koupíme v zahradnictví nebo pěstujeme ze semínka.
Pěstování Levandule ze semínka a řízkováním
Pokud se rozhodneme Levanduli vypěstovat ze semínek, potřebujeme pařeniště, kam dáme mírně zvlhčený substrát a semínka po vysetí pouze mírně zatlačíme, nezahrnujeme je půdou. Malé rostlinky se pak přepichují dále od sebe nebo do květináčů. Při velikosti 10 cm je můžeme sázet rovnou do půdy. Spon volíme 40 – 50 cm od sebe.
Levandule množená řízky, které odebíráme v období konce dubna nebo v května, je citlivá na zálivku, která musí být opatrná. Zaléváme jen pouze v případě, kdy je substrát úplně vyschlý, jinak zahnívá.
Zde je nutno vědět, zda jde o původní botanický druh, jako Levandule lékařská, ta se dá množit semeny i řízky. Nově vyšlechtěné variety lze množit pouze řízky, jinak si nezachovají své vlastnosti.
Levandule jako léčivý bylinka
Květy Levadule se používají jako nálev, v poměru 1 čajová lžička květů na šálek vody, pro uklidnění nervů, tišení bolesti hlavy a pomoc při trávení, kdy vám i provoní i špatný dech. Květ Levandule se přidává do uklidňujících bylinných směsí spolu s Třezalkou, Meduňkou a Chmelovými šištičkami.
Výborná je i uklidňující koupel, kam přidáme litr silného nálevu z levandulových květů. Můžeme použít i naplněný sáček zavěšený do proudu horké vody při napouštění vany. Sáčky se sušenou Levandulí se hodí do skříně na provonění prádla a účinné odpuzení molů.
Foto: Pixabay.com – Riedelmeier