Určitě jste o něm už slyšeli, v obchodě jste jej možná přehlédli, pokroucené oddenky spíše vypadají jako čarovná ingredience do kouzelnického lektvaru. A lahodný a spoustou výhod obdařený lektvar si z něj opravdu můžete vyrobit. Účinky zázvoru jsou více než pestré, prospěšné a dokonce i chutné.
Zázvor lékařský – rostlina mnoha tváří
Vzhledově legrační oddenky zázvoru vynikají úžasnou vlastností, a to tou, že vám v lednici vydrží i několik měsíců. Díky vysoce antiseptickým a antibakteriálním účinkům je totiž zázvor sám sobě lékařem – z oddenku si odříznete, nebo dokonce jen ulomíte, potřebné množství a vložíte zpět do lednice. Zázvor v místě řezu oschne, ale v žádném případě se nijak nezačne kazit. Před přípravou stačí oškrabat slupku a ihned ucítíte příjemnou pryskyřičnou vůni připomínající citrusy, lehce štiplavou a výrazně aromatickou.
Zázvor léčí i povzbuzuje
Zázvor je nejvíce známý ve formě čaje v zimních měsících – dokáže totiž dokonale zahřát a díky svým protizánětlivým účinkům i urychlit léčbu chřipky či nachlazení, nebo dokonce působit i jako prevence. Pomáhá při žaludečních potížích a také těhotným ženám při ranních nevolnostech či všem těm, kteří při cestování trpí nevolností. Zázvor je také vyhledávaným pomocníkem pro své afrodiziakální účinky.
Zázvorový čaj – samozřejmě čerstvý
Proč utrácet za sáčky čaje z obchodu, když si snadno a rychle můžete doma připravit poctivý a silný zázvorový čaj dle libosti. Stačí ukrojit kousek zázvoru – jak velký záleží na vaší touze po intenzitě a pálivosti čaje, uvádí se zhruba dva centimetry – oloupeme a nastrouháme. Lépe je strouhat na jemno pro výraznější chuť. Pak jen stačí zalít vroucí vodou a osladit dle chuti, nejlépe medem. Ten také snižuje výraznou pálivou chuť. Citron je také dobrým pomocníkem v dochucení tohoto hřejivého nápoje, do kterého se určitě zamilujete.
Zázvorová limonáda
Receptů na výrobu této bublinkově pikantní a výborně osvěžující limonády je hodně a my vám dnes představíme jeden z nich. Nejprve si připravíme jakýsi zázvorový základ, který snadno uskladníme v lednici a pak už jen dle potřeby používáme, vydrží nám tedy déle a nemusíme si každý den připravovat novou dávku. Kořen zázvoru zhruba šest centimetrů dlouhý oškrabeme a nastrouháme na jemno. Přidáme do půl litru vody a spolu se 100g cukru svaříme, až se cukr rozpustí. Přecedíme, necháme vychladnout a surovinu pro přípravu limonády máme hotovou. Množství cukru a zázvoru časem doladíte aby přesně ladila s vaší chutí, kdykoli však můžete zázvor i cukr přidat, nebo naopak přílišnou sladkost či intenzitu zázvoru naředit vodou. Připravený vychlazený polotovar pak už jen nalijeme do sklenice v množství dle chuti, přidáme plátek zázvoru, citrónu a mátu a dolijeme vychlazenou perlivou minerální vodou. Hotovo!
Mrkvová polévka se zázvorem
Zázvor je velice oblíbeným také v kuchyni a tato rychlá a barevná polévka vás rozhodně nenechá chladnými. Na másle podusíme šalotku, 500g mrkve a 4 centimetry zázvoru, samozřejmě oloupané a nastrouhané. Zalijeme 1 litrem vývaru, který dle potřeby přidáme. Vaříme do změknutí na zkus a poté vše rozmixujeme, osolíme a opepříme dle chuti, dle potřeby i zahustíme, ale nemusíme. Servírujeme s lístkem bazalky a lžičkou zakysané smetany.
Foto: Pixabay.com – congerdesign