Praktické tipy, R

Jak prodat nemovitost bez realitky

Pokud nejste zrovna vyškolený realitní makléř, nejspíš nemovitosti moc často neprodáváte. Proto se Vám může hodit pár tipů čím začít, na co si dát pozor.

Co určuje tržní cenu nemovitosti

Nejprve si musíte ujasnit, za kolik chcete nemovitost prodat. Cena musí být stanovena dobře. Pokud bude moc vysoká, případné zájemce odradíte již na počátku. Pokud bude moc nízká, je možné, že přijdete o dost peněz.

Hodnotu nemovitosti určuje nejen její vzhled, technický stav, ale také poloha, dopravní obslužnost, občanská vybavenost a další aspekty důležité pro potencionálního kupce.

Jak zjistit reálnou prodejní cenu

 • Oslovit místní odhadce – mívají dobrý přehled o cenách
 • Prostudovat nabídku zveřejňovaných inzerátů na internetu podobných nemovitostí v obci . Tento přehled ale většinou ukazuje spíše na zbožná přání majitelů než reálné ceny. Ceny jsou často velmi nadhodnocené.
 • Obrátit se na renomované realitní kanceláře, které mají přehled o poptávce v daném regionu.
 • Kde nabízet nemovitost k prodeji

 • Začnete tím nejjednodušším – poptejte se ve své rodině a okolí zda-li někdo neplánuje koupit to, co Vy nabízíte
 • Využijte svých profilů na sociálních sítích
 • Podáte si inzerát do regionálních tiskovin
 • Zveřejníte nabídku na inzertních/realitních webech (Bazos.cz, SReality.cz, Bezrealitky.cz, …)
 • Existuje mnoho webů zaměřených na prodej a pronájem realit. Stačí si jen vybrat. Na výběr máte buď bezplatnou inzerci nebo placenou, která bývá efektivnější.

  Prezentace nemovitosti na inzertních serverech

  Na internetu prodává prezentace. Na textu inzerátu si dejte velmi záležet. Nezapomeňte na všechny důležité informace týkající se Vaší prodávané nemovitosti. Kupující bude zajímat velikost nemovitosti, její popis, technický stav, poloha.

  Fotografie nemovitosti

  Velkou roli hrají také kvalitní fotografie. Zapůsobí fotografie, na kterých vše vypadá upraveně. Před fotografováním se určitě vyplatí uklidit.

  Na snímcích a následně při prohlídkách musí vyniknout především funkčnost bytu. Měl by působit čistě, světle, prostorně a vzdušně. Toho docílíme minimem nábytku a sladěním barev v interiéru.

  Home staging

  Home staging je ve světě hojně využívanou službou, jejímž cílem je vhodná úprava bytů a domů před prodejem či pronájmem. U nás zatím není moc známá. Možná najdete někoho, kdo tuto službu ve Vašem okolí provozuje. Určitě neprohloupíte, když se na odborníka v tomto oboru obrátíte.

  Prohlídka nemovitosti se zájemcem

  Inzerát našel odezvu a Vy máte domluvenou schůzku s prvním zájemcem. Ani tento krok nesmíte podcenit. Vyplatí se domov uklidit a být příjemně naladěn. Nemovitost začněte představovat v tom nejlepším světle, nezapomeňte zdůraznit klady a přínosy. Důležitou roli při prodeji hrají emoce. Nezamlčujte však ani na ty méně přívětivé stránky. Připravte se na to, že zájemců o prohlídku může být více. Úspěšný prodej nemovitosti je záležitost spíše na několik měsíců než dní.

  Zájemce projevil vážný zájem

  Máte štěstí, zájemce projevil vážný zájem. Určitě je dobré nechat si zaplatit zálohu, která Vám zajistí, že kupující své rozhodnutí bere vážně. Pokud má kupec peníze hned k dispozici, vše je rychlejší. Většinou si ale lidé vyřizují půjčky nebo hypotéky, v tom případě se obrňte trpělivostí.

  Sepsaní smlouvy

  Pro smluvní zajištění převodu nemovitosti můžete použít v jednodušších a bezproblémových případech vzorové smlouvy. Pro Váš klidný spánek je však určitě na místě nechat sepsat smlouvu právníkovi, který Vám také poradí jak nejlépe dohodnout podmínky předání peněz.

  Prodáno

  Pokud máte podepsanou kupní smlouvu a peníze za prodanou nemovitost na svém účtu, gratuluji! Jste v cíli!

  Foto: Pixabay.com – Jarmoluk

  Může se vám líbit