Praktické tipy, R

Voda aneb Nejlepší pomocník na úklid

Není nic snazšího, než uklízet jen s použitím vody. Nemusíte vytáhnout paty z domu, abyste koupili drahý čisticí produkt plný chemie.

Čištění vodou je dostupné, ekologické a nejvhodnější pro lidské zdraví. Pojďme se podívat na možnosti čištění domácnosti pomocí praobyčejné vody.

Nic nového pod sluncem

V minulosti se pouze vodou čistilo běžně, naši předkové neměli takové možnosti a vybavení jako máme dnes. S vývojem chemického průmyslu se na trhu objevilo nepřeberné množství čisticích prostředků – každý na jiný druh povrchu či nečistot. Nicméně chemické látky obsažené v těchto produktech jsou pro lidské zdraví často nebezpečnější než bakterie, které mají za úkol ničit. Do našich domovů si tak zbytečně přinášíme nebezpečné látky, se kterými pak přicházíme dennodenně do kontaktu a ničíme si tím tak svoje zdraví.

Zvláště pokud jste citliví na chemikálie nebo žijete s domácími mazlíčky a dětmi, měli byste zvážit nákup ekologických čisticích přípravků nebo k čištění domácnosti rovnou začít používat pouze vodu.

Pouze voda

Pravdou je, že většina čisticích prostředků, které máte doma, jsou nahraditelné vodou. Zbavit se prachu a špíny dokážete i obyčejnou vodou, aniž byste museli sáhnout po chemikáliích, které dráždí kůži a vyvolávají alergie.

Zrcadla a okna

Navlhčete slabší hadřík (slabé hadříky z mikrovlákna fungují nejlépe) a zrcadlo/okno s ním utřete. Poté to ještě jednou přetřete dalším slabým hadříkem.

Prádlo

Zkuste vyprat prádlo bez použití pracího prášku. Bude naprosto stejně čisté, jako kdybyste prášek použili. Všech nečistot se zbavíte díky vodě. Pokud vám chybí vůně prádla, kterou prášek prádlu propůjčuje, zkuste prádlo před praním pokapat éterickým olejem – například levandulovým či olejem z růžových květů.

Další pomocníci

S vodou můžete kombinovat další zdraví nezávadné produkty jako je jedlá soda nebo bílý vinný ocet.

Jedlá soda

Skvěle se hodí na čištění mastnot v kuchyni nebo k čištění plísně v koupelně. Jakýkoliv předmět krásně zbavíte nečistot, pokud ho pomoříte do teplé vody, ve které jste rozpustili několik lžic jedlé sody.

Vinný ocet

Dalším přírodním zázrakem k čištění domácnosti je obyčejný vinný ocet. Smíchejte ocet s vodou v poměru jednu ku jedné a získáte multifunkční prostředek, kterým můžete bezpečně čistit všechny povrchy od podlah po okna. Koncentrovaný ocet se pak hodí například na čištění toalet.

Éterický olej

Jestliže vám schází vůně, o kterou jsou běžné čisticí prostředky obohaceny, přidejte do vody pár kapek vašeho éterického oleje.

Vsaďte na jednoduchost

Mějte doma co nejméně čisticích prostředků. Čím jednodušší vaše čisticí rutina bude, tím lépe. Zaprvé se pro vás stane úklid mnohem pohodlnější a za druhé ušetříte čas, peníze i prostor na skladování všech pomocníků na úklid.

Foto: Pixabay.com – jarmoluk

Může se vám líbit