Mangold má velmi lahodnou chuť a obsahuje vysoké množství vitaminu C. Botanicky patří Mangold do čeledi merlíkovitých a je překvapivě příbuzný řepě. Mangold pěstujeme zejména pro jeho listy, které nahrazují špenát, ale i pro jeho řapíky nahrazují velmi dobře chřest.
Listy mangoldu se hodí na přípravu salátů i pomazánek a jejich řapíky jsou vyloženě lahůdkou často připravovanou na mnoho způsobů. Kultivary Lucculus tvoří bílé řapíky a Rhubarb Chard mají zase řapíky červené. Rostliny Mangoldu lze využít pro sklizeň listů i řapíků širokých až 6 cm. Odrůda Mangoldu Perpetual Spinach je výbornou náhražkou špenátu, která vůbec netvoří řapíky a poskytuje pouze silné chuťově výtečné listy.
Výsev a pěstování na záhonu i v pařeništi
Semeno mangoldu velmi dobře klíčí v pařeništi i ve volné půdě na záhonech. V pařeništi je nutné předpěstovat zejména řapíkaté kultivary mangoldu, které jsou vesměs mnohem náročnější na teplo. Listový mangold se pak vysévá v dubnu přímo na záhon. Pokud jej vysejete moc na husto, po vyklíčení je nutné mladé rostlinky protrhat, tzv. vyjednotit a přepíchat tzv. přepikýrovat. Za 3 týdny až měsíc je s mangoldem možné volně manipulovat. Mangold vyžaduje teplo a dostatek živin, ale není nijak náročný na pěstování. Nejlépe prospívá v závětrné poloze v kvalitní půdě s dostatkem živin a nesnáší přímé slunce. Vyžaduje také pravidelnou zálivku a pak dává dobrou úrodu.
Jak se starat o sazenice Mangoldu
Při správné péči se dají listy po vyjednotění a přepikýrování velmi brzy sklízet, protože sazenice tak mají dostatek místa pro růst a vytváří dostatek listů i řapíků. Při dlouhotrvající sklizni listů rostliny začnou často během srpna vybíhat do květu. Tato květenství je nutné ze sazenic pravidelně odstraňovat, aby rostlina mohla nově tvořit řapíky a listy. Mangold se kvetením velmi rychle vyčerpává a zastaví tvorbu požadovaného olistění. Sklizeň končí v polovině října, kdy se listy již přestávají tvořit. Rostliny ponechané na stávajícím místě často na jaře znovu samovolně obrazí a rostou dál. Proti vymrznutí je lze chránit nahrnutím zeminy k jejich kořenům a zakrýt je folií či chvojím.
Způsob pěstování, choroby a škůdci
Na nemoci ani škůdce mangold naštěstí moc netrpí. Nejčastěji jde o mšice. Napadení poznáte podle silně zkroucených a deformovaných listů mangoldu. Zaznamenáte také vyšší přítomnost mravenců, kteří mšice roznesou po celé rostlině. Silně napadené rostliny často zakrní a přestanou růst, pokud je včas neošetříte. Proti mšicím použijte postřik mýdlovou vodou nebo k tomu určené chemické prostředky na bázi insekticidů. Rostlinu postříkejte celou. Další chorobou je hniloba kořenů, která je způsobena častým zaléváním nebo zasazením mladých rostlin do trvale přemokřené země. Hnijící kořeny pak ale již nelze zachránit a rostliny mangoldu nakonec uhynou. Zdravé rostliny mají pěkné silné řapíky a lesklé, velké listy výtečné chuti.
Foto: Pixabay.com – HansLinde