Komerční sdělení

Kotle Junkers

Topení plynem má řadu příznivců. Při správném používání se totiž jedná o ekonomický způsob vytápění, který je navíc šetrný k přírodě a nenáročný na obsluhu.

Vybírat můžete z mnoha variant, my se zaměříme na rozdílné typy plynových kotlů. Základní dělení je na modely závěsné a stacionární. Při nákupu konkrétního zařízení má smysl sledovat hlavně tří základní parametry: výkon, účinnost a regulaci.

Objevte úsporný způsob vytápění

Z hlediska úspornosti jsou na tom nejlépe kondenzační kotle. Ty se vyznačují vysokou účinností spalování. Dokážou využít totiž i teplo, které se vytvoří při kondenzaci spalin. V podstatě ochladí spaliny do té míry, že vodní pára v nich obsažená zkondenzuje, aby následně do kotle přenesla i tzv. latentní teplo uvolněné při změně skupenství, běžně neužívané a ze zařízení odcházející. Odtud také název kotle kondenzační. Jejich účinnost činí maximálně 109 %. Současně produkují i minimum škodlivin. Každý takový kotel potřebuje zároveň zajištění odtoku zkondenzované vody.

Optimální chod jim zajistí hlavně zkombinování se systémem vytápění, který funguje v nízkoteplotním spádovém režimu. Nutností je i kvalitní systém regulace vytápění, většinou to dnes bývá elektrický termostat, který je i pro naprostého laika jednoduchý na ovládání. Jen tak je zaručeno nejvhodnější využití energie. Celková úspora přitom může dosáhnout až 25 % nákladů na vytápění.

Kondenzační versus konvenční

V našich podmínkách jsou zatím stále rozšířenější konvenční kotle. Výhodou je především nižší počáteční investice. Jejich účinnost se však v závislosti na konkrétním modelu pohybuje mezi 90 a 93 %. Návratnost investice do kondenzačního kotle by měla tak být do cca pěti let. Klasické kotle mají stále své místo. V některých domech by byla totiž instalace kondenzačního kotle možná jen po náročnějších stavebních úpravách.

Otázka bezpečnosti a spolehlivosti

Využití plynových kotlů je, přes některé předsudky, které o nich stále panují, i zcela bezpečné. Coby palivo se v nich totiž používá zemní plyn, nikoli jedovatý svítiplyn. Samozřejmě je ale nesmíte instalovat na libovolné místo a je nutné dodržovat platné předpisy. Vaše zařízení by mělo absolvovat i pravidelné revize. Jestliže si tyto zásady vezmete za své, získáte komfortní i úsporný způsob vytápění.

Alespoň pokud si vyberete kotle od prověřené značky. Kotle Junkers dokazují svůj úspěch již více než sto let. Vynikají zejména spolehlivostí. Vše přitom začalo patenty na kalorimetr a průtokový ohřívač.

Junkers se však v průběhu času stal vůdčí osobností ve svém oboru a svůj post jedničky potvrzuje. Například v roce 2016 představil svůj model Condens 9000i s inovativním designem a důrazem na nekomplikovanou montáž i obsluhu.

Může se vám líbit