R, Stavba a rekonstrukce

Jaké zvolit zábradlí

Stavební prvek, který výrazně ovlivňuje vzhled domu či bytu. Nabídka materiálů, ze kterých se dnes zábradlí vyrábí, je hodně široká, stačí se v ní jen zorientovat.

Dřevěné zábradlí

Milovníci klasiky asi zvolí dřevo. Aby dlouho vydrželo, je třeba ho vhodně a dobře upravit. Zábradlí v místnosti musí být odolné především proti otěru. U venkovní úpravy se klade důraz na odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Zatímco u dřeva je potřeba občas povrch znovu natřít a upravit, ostatní materiály tak častou údržbu nepotřebují.

Modulární zábradlí

Ve velkých nákupních centrech je možné koupit stavebnicové prvky, ze kterých si zručný kutil postaví zábradlí sám. Materiálem bývá dřevo nebo hliník, ale také nerezová ocel. U dřeva či hliníkové slitiny oceníte lehkost a také cenu, u nerezové oceli zase trvanlivost. U hliníkových materiálů je běžná povrchová úprava eloxování. Dá se tím dosáhnout i odstínů imitujících zlato, či bronz. Takto upravené zábradlí je vhodné k vnitřnímu i venkovnímu použití.

Bezúdržbové nerezové zábradlí

Naproti tomu leštěný nerez nepotřebuje už žádnou další povrchovou úpravu. Pokud ale netrváte na ničem luxusním, a jde vám hlavně o praktickou stránku a rozumnou cenu, asi zvolíte jako materiál pozinkovanou ocel. Je sice desetkrát těžší, než hliník, ale vydrží. Navíc i na tuto konstrukci je možné připevnit třeba dřevěné madlo pro příjemnější dotek.

Sklo vhodné nejen do interiéru

Velké oblibě se v poslední době těší sklo, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Sklo navíc nemusí být jen čiré, či mléčné. V nabídce jsou (samozřejmě za příplatek) různé barevné varianty. Pokud na zábradlí zvolíte výrazně barevné sklo, musíte počítat s tím, že se stane dominantním prvkem stavby či místnosti. Otázkou zůstává údržba. Přece jen sklo vypadá nejlépe vyleštěné.

Kované zábradlí pro náročné

Mezi luxusní zábradlí se řadí zábradlí kované. Většině z nás se asi vybaví výrobky uměleckých kovářů vhodné především do historických interiérů. Ovšem vykovat lze na přání i ryze moderní tvary, které ozvláštní vaše bydlení a vytvoří z domu jedinečný originál.

Kombinování materiálů

Zvolit lze také kombinaci materiálů, kdy výplní může být jemná kovová síťovina nebo tkanina (ta samozřejmě do interiéru). Pokud řešíte čistě funkčnost – například schodiště u hospodářské části budovy, může být dobrou volbou sestavení celého schodiště z kovových pororoštů.

Foto: Pixabay.com

Může se vám líbit