Inspirace, Interiér

Jak vybrat vánoční osvětlení

Vánoce jsou oblíbeným obdobím klidu, pohody, a specifické atmosféry, kterou se lidi pokoušejí navodit i pomocí speciálních dekorací. V dnešní době už ale dávno nejde jen o přírodní ozdoby a lidé čím dál tím více sahají po vánočním osvětlení.

vánoční osvětlení na stromek
ilustrační foto: pixabay.com – TesaPhotography

Jeho výběr a koupě toho správného je pro udržení pohody klíčovým bodem, protože pokud koupíte špatné a nekvalitní osvětlení, místo pohody můžete mít rázem doma hasičskou jednotku. Jak tedy vybrat takové, které vám nezpůsobí žádné problémy?

Za prvé, nakupujte pouze u prověřených prodejců. Kupovat vánoční osvětlení na tržnicích hraničí s obrovským hazardem. Vždy si prověřte, zda má vámi vybrané osvětlení certifikaci pro používání na evropském trhu, tedy známé logo CE. Dále by k němu rozhodně měl být přiložen český návod k použití. Vyhýbejte se také nákupu ze zahraničí, byť z prověřených velkých obchodů. Zahraniční výrobky mohou být uzpůsobeny pro jiné napětí a proud, než je v českých zásuvkách, a nemuselo by buď fungovat vůbec, nebo by mohlo činit problémy.

Pokud sháníte osvětlení na exteriérové plochy, tedy zvenku na dům, ujistěte se, že je odolné proti vodě, aby ho nepoškodil případný sníh a vlhkost. Jinak by ke zkratu moc nechybělo. Osvětlení, které je určené pro venkovní použití, má na sobě bezpečnostní označení IP. Pokud ho nemá, nevěřte prodejci, který vám bude tvrdit, že to nevadí – poohlédněte se raději po jiném.

Posledním bodem, který je potřeba zvážit, je spotřeba elektrické energie. Ta může být u takového osvětlení značná. Pokud nechcete utratit velké peníze za elektřinu, podívejte se po osvětlení používajícím technologii LED diod místo klasických žároviček. Jednak je úspornější, a jednak má také delší životnost a lepší svítivost.

A dobrá rada na závěr – pokud nakupujete zboží osobně, požádejte prodejce, ať vám osvětlení vybalí a předvede. Podle zákona na ochranu spotřebitele na to máte nárok.

Může se vám líbit