Bleší populace je velmi nápadná a svým tvarem i způsobem života zvláštní skupinou hmyzu. Jsou malé, měří sotva několik milimetrů. Většinou jsou žlutě či hnědě zbarvené a dokáže znepříjemnit klidné chvíle v prožité domácnosti.
ilustrační foto: pixabay.com – eak_kkk
Blechy
Bleší tělo je ze strany zploštělé. Zploštělé tělo má značný význam při pohybu hostitele v srsti a to i při skoku. Na hlavě mají blechy vyvinutá tykadla a malé oči, bodavé a sací ústrojí. Téměř všechny druhy blech jsou bezkřídlé. Pohyb blechy provádějí prostřednictvím nohou. Blechy dovedou velmi dobře lézt i skákat. Jsou cizopasníky na různých druzích savců a ptáků. Život tito parazité tráví v srsti nebo peří. Zbytek bleší populace nalezneme v savčích i ptačích hnízdech. Blechy se živí krví hostelů. Některé druhy blech sají krev jen určitého druhu zvířat. Velmi často se tedy stává, že jeden druh zvířete trpí různými druhy blech. Blechy mohou sát krev i na lidech. Na člověka se tyto blechy dostanou většinou od domácích zvířat.
Psí blecha
Tato blecha je nejčastější. Vyskytuje se více než blecha obecná. Blechy se mohou vyskytovat i v domácnosti, kde není pes. Kočičí blechy také sají krev lidem. Je to však přechodné, protože kočičí bleše lidská krev nechutná. Stejné je to i s blechou slepičí.
Samice klade vajíčka po několik týdnů. Po nakladení vajíček je třeba, aby se blecha napila krve. Larvy se vylíhnou za několik týdnů. Živí se různými látkami, které najdou v hnízdech hostitelů. Larvy vyloučí lepkavé látky a přilepí se na zbytky chlupů, peří a prachu. V nich se larvy nakonec zakuklí.
Blechy jsou nosiči bakterií
Blechy jsou původci různých baktérií, virů. Je důležité se těchto nepříjemných cizopasníků co nejdřívě zbavit. Pomohou na ně různé chemické i přírodní prostředky k hubení blech. Je nutné však vyčistit i kotce a místa kde se zvířata vyskytují. Je třeba vyluxovat, umýt a vyčistit všechna zákoutí. Jen tak se dá boj s bleší populací vyhrát. Konkrétní tipy a triky, jak se cizopasníků zbavit naleznete v pokračování tohoto článku už příští týden!