Pokud stojíte před rozhodnutím, zda koupit byt ve vlastnictví osobním, nebo družstevním, podívejme se spolu, v čem spočívá rozdíl, tj. jaké jsou výhody či nevýhody těchto variant.
Pokud nedisponujete hotovostí, na družstevní byt vám banka neschválí žádost o úvěr. Je to možné v případě, že byste měli možnost ručit jinou nemovitostí. Některé banky poskytují hypotéky navíc s podmínkou, že existuje jakýsi příslib, že tento byt bude do roka přecházet do osobního vlastnictví nájemníka.
Osobní vlastnictví (OV)
Byt v osobním vlastnictví je skutečně vaším majetkem, můžete ho koupit či prodat. Je to skutečně na vašem rozhodnutí. V Katastru nemovitostí jste zapsáni jako vlastníci. Samozřejmě můžete být jeden z více vlastníků. Byt může koupit i více osob nebo je součástí společného jmění manželů.
Družstevní vlastnictví (DV)
Koupě bytu v družstevním vlastnictví je vlastně koupě družstevního podílu, nikoliv bytu jako takového. Vy jste vlastně nájemníkem bytu a přímým vlastníkem je samo družstvo, které je zapsáno v Katastru nemovitostí.
Veškeré úpravy bytu byste měli provádět se souhlasem družstva. Je také dobré se seznámit s družstevními stanovami, ve kterých se dozvíte svá práva a povinnosti. Nájemníkem může být pouze jedna osoba, neplatí u manželů. Pokud se rozhodne družstvo byty prodat, je jeho povinností nabídnout byt nejprve stávajícímu nájemníkovi, potom dalším zájemcům.
Převod vlastnictví u bytu v OV
Převod práv a povinností u bytu v DV
Závěrem jsou nutné dodat ještě dvě informace:
Byt v družstevním vlastnictví pořídíte levněji než byt v osobním vlastnictví a pokud chcete byt pronajímat, doporučujeme byt v OV. U družstva už by šlo o podnájem a je třeba souhlasu družstva.
Foto: Pixabay.com – andreas160578