Zahrada

Pergoly aneb Připravte se na další zahradní sezónu

Pergoly jsou bezesporu ideálním místem pro odpočinek po náročném každodenním shonu, kde si můžeme vychutnat svou podvečerní kávu v blízkosti členů své rodiny či přátel. I pro naše předky znamenala pergola obvyklé místo pro odpočinek, stavěla se však na rozdíl od dnešních časů v zahradách a dřevěná konstrukce pro samé popínavé rostlinky nebyla vidět. To dnes už opravdu neplatí, pergoly slouží poněkud praktičtějším účelům.

Pergola nebo altán?

Pergoly nebývaly v minulých staletích zastřešené, tato vymoženost připadala spíše na zahradní altány. Soudobé pergoly už ale obvykle střechu mají a rozdíl mezi altánem a pergolou tak je opravdu minimální a může často dojít k záměně. Většině lidí ale bude nejspíše srdečně jedno, co vlastně na zahradě nebo poblíž domu postavili, důležitá je účelnost.

Vhodné popínavé rostliny

Popínavé rostliny kolem vaší pergoly budou určitě vypadat zajímavě, určitě to ale není žádná vyslovená nutnost a záleží na vašem vkusu, jestli je vůbec vysadíte. V létě ale mohou tyto popínavé rostliny pomáhat se zastíněním a kromě toho působí velice estetickým dojmem. Byla by určitě škoda při výstavbě pergoly nepočítat s jejich začleněním. Jaké jsou vhodné popínavé rostliny? Určitě se hodí Zimolez, Plamének nebo Trubač. Pokud máme na mysli rostliny, které se budou pnout přímo po konstrukci pergoly, pak zvolme Břečťan nebo Přísavník, protože takové rostliny nepotřebují kromě konstrukce pergoly žádnou další oporu jako například Zimolez.

Stavba pergoly

Samotná stavba pergoly je vlastně poměrně jednoduchá. Pergolu totiž zvládnou dát dohromady i laikové, protože od dodavatelské firmy ji obvykle dostanete ve formě “stavebnice”, kterou si už jen složíte do správného tvaru. Díky kovovým kotevním prvkům bude konstrukce pergoly odolná vůči povětrnostním podmínkám a nemusíme se ani bát případně toho, že by nám snad uhnila od země. U mnoha dodavatelských firem rovněž není problém stavba pergoly na klíč, takže se určitě není čeho bát, odborná asistence je při samotné stavbě zajištěna za určitý nepříliš vysoký finanční poplatek.

Foto: Pinterest.com

Může se vám líbit