Články stavba a rekonstrukce, Stavba a rekonstrukce

Orientujete se v materiálech používaných pro stavbu domů?

Stavět si dům svépomocí si příliš mnoho lidí netroufne. I když ale svěříte práci řemeslníkům, je dobré se s problematikou aspoň trochu seznámit.

Budete mít přehled, co se děje a proč. Díky našim tipům na materiály pro stavbu a rekonstrukci si také ušetříte spoustu starostí a nepříjemností, které by mohly časem nastat.

Hydroizolace, tepelná izolace, drenáže – aby dům držel teplo, ale ne vlhko

Určitě znáte ten pocit, když jdete do sklepa starého domu a tam hned od schodů cítíte lehkou zatuchlost a vlhkost. Pravděpodobně jste narazili na klasický příklad nedostatečné hydroizolace. Kvůli ní se může na stěnách objevit plíseň, kterou nevymýtíte ani častými postřiky savem.

U novostaveb proto dbejte na pečlivé položení hydroizolace. Nejčastěji se používají speciální nopové fólie, které vlhkost odvádí pryč. Důležitý je i kvalitně vybudovaný drenážní systém, obložený geotextiliemi, které zajišťují, aby se zbytečně nezanášel.

Tepelná izolace, nebo také zateplení domu, zabraňuje zbytečným únikům tepla a šetří tak vaši peněženku v době déletrvajících mrazů. Při její instalace dbejte na to, aby nepřišla do styku s hydroizolací. Nejlepším řešením je pojistit se mezivrstvou geotextilií.

V případě, že jste zastánci ekologických řešení a rozhodnete se mít na domě zelenou střechu, musíte myslet na několik důležitých věcí. Jednak musí být konstrukce nosnější, než v případě pokrytí obyčejnými taškami, ale střechu musíte dobře zaizolovat. Zde použijete již výše zmíněnou  fólii, ale i některé typy geotextilií.

Cesty, které se nerozjezdí

Při stavbě domu se vám bude často stávat, že se na pozemku bude pohybovat třeba hned několik aut s technikou nebo stavebním materiálem. Často jde o těžká auta a určitě nechcete, aby se váš pozemek v případě déle trvajících dešťů proměnil  v “tankodrom“ nebo “bažinu“.

Ideálním řešením je instalace zatravňovacích dlaždic, které půdu dostatečně zpevní. I když na jejich zarůstání trávou si asi chvíli počkáte. Pokud chcete vymezit prostor, kde je možné parkovat, dejte na dlaždice navíc ještě speciální bílé parkovací značky.

Bezpečí nade vše

Určitě jste si už všimli, že u velkých staveb je do daleka vidět jejich ohraničení výrazným oranžovým plastovým pletivem. Toto výstražné pletivo se může hodit i na vaší stavbě, pokud zde budou úseky, na kterých je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pro běžné ohraničení pozemku vám bude stačit méně nápadné zelené pletivo.

Už máte trochu více jasno, s čím se při stavbě domu potkáte? Pokud uvažujete, kde výše zmíněné věci koupit, najděte si e-shop firmy Agrotex. Zde najdete všechny výrobky přehledně popsané a rozčleněné do odpovídajících kategorií, abyste je našli na pár kliknutí.

Může se vám líbit