Články zahrada, Zahrada

Bylinková spirála – co do ní zasadit?

Rozhodli jste se kromě zeleninové sadby v letošním roce vsadit i na bylinky. Skvělá volba. Ochutí vaše pokrmy i nápoje tak, jak to žádné sušené koření nedovede. Většina z nich se navíc pěstuje poměrně snadno a ještě udělá velkou parádu, například pokud zvolíte netradiční tvar bylinkového záhonu do spirály. A co doporučujeme zasadit?

Pažitka

Pěstovat ji můžete celoročně, od jara až do podzimu na záhonech a přes zimu zase v květináči za oknem. Konzumovat se dá rovněž 365 dní v roce a jedlé i chutné jsou dokonce i její fialové květy. Hodí se do polévek, omáček i salátů. Má výrazné česnekové aroma, podpoří chuť k jídlu i trávení. “Velkou výhodou je i to, že ji můžete uchovat v mrazáku. Pokud chcete jíst v letošním roce zdravěji, můžete pažitkou částečně nahradit sůl,” radí tým zahradníků ze Zahradnictví Flos.

Pažitka je na pěstování nenáročná, vyhovuje jí slunečné stanoviště s vápnitou půdou. Do skleníku se vysévá již v únoru. Ven ji můžete přesadit v dubnu, ovšem pouze za hezkého počasí.

Hladkolistá petržel

Italská sestřička naší tradiční kadeřavé petržele má výraznější chuť a používá se především ve středozemní kuchyni. Na rozdíl od kudrnky nikdy nevzhledně neosychá a je jedna z mála zásaditých potravin, které konzumujeme. Hodí se k těstovinám, do polévek, k rybám a darům moře i drůbežímu masu.

„Hladkolisté petrželi se bude dařit na slunném stanovišti. Kdybyste ji chtěli pěstovat v polostínu pod stromy, určitě byste úrodu také sklidili. Ovšem ochudili byste se o jedinečné aroma,“ dodává Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Meduňka

Zklidňující meduňka se objevuje ve všech lékařských i bylinkářských knihách, aby ne – u našich babiček se totiž těšila nesmírné oblibě. Používaly ji především do sladkých jídel, ale také k rybám a drůbeži. Meduňka dodá všem pokrmům velmi jemný citronový nádech. Nikdy nesmí projít varem, aby neztratila své cenné vlastnosti. Naopak se suší, aby vám i v zimě posloužila k přípravě čaje na spaní a zklidnění nervů.

Meduňka se dobře pěstuje na slunném stanovišti s dostatkem vláhy.

Měsíček lékařský

Voňavý měsíček kvete od jara až do pozdního podzimu, proto ho můžete v kuchyni využít prakticky po celý rok. Ozdobí a ochutí saláty všeho druhu. Působí protizánětlivě, ovlivňuje činnost trávicí soustavy, jater a žlučníku.

Měsíček je na pěstování poměrně nenáročný. Vyhovuje mu slunné a prostorné stanoviště a upřednostňuje polosuché půdy.

Saturejka

Voňavá saturejka horská zaujímala klíčové postavení v lidovém léčitelství. Vyznačuje se protizánětlivými účinky a působí jako mírné sedativum. Dovede snížit krevní tlak a omezit plynatost. Skvěle se hodí k dochucení luštěnin, dušeného masa, polévek i ryb.

Uvítá slunečné stanoviště se suchou až mírně vlhkou půdou. Vadí jí přemokřené půdy, a to zejména na jaře. Pro udržení pěkného vzhledu je třeba ji na jaře důkladně sestřihnout.

Může se vám líbit