Články stavba a rekonstrukce, Stavba a rekonstrukce

Jak vybrat dlažbu na vaši terasu?

Při výběru povrchů pro exteriéry jako jsou střešní zahrady, okolí bazénů, prostor pod pergolou, přístupové cesty – samozřejmě také terasy – je třeba mít na paměti, že nároky, které na ně budou kladené, jsou obecně mnohem vyšší než u povrchových materiálů určených pro interiéry. Na trhu je ale i přes to takových povrchových materiálů celá řada a někdy nemusí být snadné se v nich orientovat. Ani ve chvíli, kdy se např. při stavbě terasy rozhodnete pro dlažbu na úkor dřeva, práce nekončí. Jak vybrat dlažbu na terasu, která bude nejlépe vyhovovat vám i celému vašemu projektu? Jaké se nabízejí možnosti? A jak náročná bude její pokládka?

Foto: Best.info

Co musí splňovat dlažba na terasu?

Exteriérová dlažba, včetně té na terase, musí splňovat několik základních pravidel. Dlažba na terasu musí být protiskluzná (tento parametr popisuje standardně označení R9 – R13 s tím, že čím vyšší číslo, tím lepší protiskluznost), odolná proti mechanickému poškození také proti vnějším povětrnostním podmínkám, především proti mrazu, který může způsobit až popraskání jednotlivých dlaždic.

Pouze pečlivý výběr vhodné dlažby na terasu zajistí, že bude do vašeho exteriéru zapadat jak z hlediska designového, tak z hlediska funkčního.  Prvně zmiňovaný pohled hraje samozřejmě také významnou roli, správný výběr může celému okolí domu vtisknout ducha, případně dokonce opticky zvětšit prostor domu.

Typy exteriérové dlažby

Při nákupu dlažby na terasu je možné vybírat ze tří jejích základních typů. Jedná se o dlažbu keramickou, kamennou a betonovou. První z nich je nejčastěji dodávaná ve formě slinutých glazovaných dlaždic, u kterých se můžete spolehnout na nenasákavost i odolnost proti mrazu. Beton se velmi odolným materiálem a v dnešní době dokáže dokonce velmi věrně imitovat např. dřevo nebo kámen. Pravý kámen je prakticky bezúdržbový a v létě může někomu vyhovovat teplo, které z kamene sálá i nějaký čas po západu slunce.

Specifický typ dlažby na terasu představuje dlažba zámková, která je pokládána na sucho. Její princip je stejný jako u stavebnice puzzle, jednotlivé díly lze při poškození poměrně snadno vyměnit, a navíc se jedná o poměrně levné řešení. To vše jsou důvody její velké popularity.

Pokládka dlažby

Pokládku dlažby na terasu je třeba mít na paměti již při její koupi. Již zmíněná zámková dlažba je v tomto ohledu dobrou volbou, neboť její pokládka je nenáročná a zákazník ji většinou zvládne sám. Obecně pak platí, že čím větší formát jednotlivých dlaždic, tím je pokládka náročnější. U větších dlaždic je náročnější umístit je opravdu přesně a také je třeba často použít kvůli jejich vysoké hmotnosti speciální techniku.

Dlažba na terasu je velmi dobrou volbou, je však třeba vybírat ji pečlivě tak, aby svým  majitelům sloužila co nejlépe a co nejdéle.

Může se vám líbit