R, Zahrada

Jak si vypěstovat vlastní citrusy

Pěstování citrusu se těší stále větší oblibě. Není divu. Tyto exotické rostliny vás oslní svými dekorativními lesklými listy, jemnými květy s pronikavou vůni a při troše štěstí se budete moci radovat také z vlastních plodů.

Jestliže s pěstováním citrusů teprve začínáte, bude pro vás správnou volbou citroník. Ten patří k nejméně náročným citrusům. Za vaši péči se vám citroník dvakrát do roka odmění jemnými bílými květy a následně zhruba 7 až 12 centimetrovými plody, které mají po dozrání světle zelenou nebo sytě žlutou barvu.

Základem úspěšného pěstování citrusů je kvalitní výživa

Citrusy jsou poměrně náročné na správnou výživu. Prospívat budou v kypré půdě s dobrou drenáží, která dokonale propouští vodu i vzduch. Nejlepším substrátem pro citrusy je kombinace rašeliny, kompostu, hrubšího písku. Nejlepší a nejjednodušší je koupit v zahradnictví speciální substrát určený přímo pro citrusy.

Némeně důležitý jako kvalitní substrát je také kvalitní hnojivo. Citrusy můžete hnojit zhruba dvakrát do měsíce organickým hnojivem bez umělých složek. Opět můžete vsadit na hnojivo speciálně namíchané pro citrusy. V době vegetačního klidu s hnojením přestaňte a postupně jej zase obnovte až venku stoupnou teploty, přibude slunečních paprsků a rostliny se začnou probouzet ze zimního spánku.

Přiměřená zálivka

Citrusům svědčí pravidelná zálivka, občas byste rostlinku měli nechat proschnout, protože nesnáší přemokření. Co však citrusům svědčí je pravidelné rosení. K zalévání citrusů byste měli používat jen velmi měkkou, ideálně dešťovou vodou. Pozor dávejte na obsah vápníku, který citrusy velmi špatně snáší. Během zimního období stačí citrusy zalévat zhruba jednou za měsíc.

Světlo, teplota i zálivka musí být v rovnováze

Pro úspěšné pěstování citrusů platí rovnováha. V té by měli být teplo, světlo a zálivka. To znamená, že v zimě, kdy je málo světla, je nutné ubrat i na teplotě a zálivce. V zimním období byste měli citrusy umístit na chladnější, ale pokud možno co nejsvětlejší místo.

V zimě citrusům stačí teplota pohybující se kolem 10°C, v letních měsících 22 -28°C. Některým citrusům svědčí střídání denních a nočních teplot. S klidným svědomím je tedy přes léto můžete přemístit na zahradu nebo na balkon. Pozor si však dejte, aby na rostlinky příliš nefoukalo. Průvan citrusy nesnáší.

Foto: Pixabay.com – Arno

Může se vám líbit