Zahrada

Jak zasadit tulipány

Tulipány patří k nejstarším a nejznámějším cibulovinám. Na jarní zahradě jsou jejich pestrobarevné květy doslova pastvou pro oči.

Ještě na své zahradě nemáte? Není třeba se čeho obávat. Tulipány sice působí křehkým dojmem, ale jejich pěstování zvládne i zahradník začátečník.

Tulipány milují slunce a lehkou půdu

Tulipány, až na několik málo odrůd, nejsou náročné na umístění. Nejlépe se jim však bude dařit na sluncem prohřátém místě. Zasadíte-li tulipány do polostínu, budou se vytahovat, později pokvetou a jejich květy budou méně vybarveny. Stanoviště, na které tulipány vysadíte, by mělo být dobře chráněno před větrem. Tulipány mají poměrně křehké stonky a v silnějším větru se mohou ohýbat nebo dokonce lámat.

Tulipánům svědčí lehčí, humózní, dobře propustná, mírně zásaditá půda. Těžká a přemokřená půda jim nedělá dobře. Opatrní byste měli být také s hnojivem, zejména v čerstvě pohnojené půdě se tulipánům příliš nedaří. V ideálním případě byste záhon měli před výsadbou posypat dobře uleželým kompostem.

Konec léta – nejlepší doba na sázení tulipánů

Cibule tulipánů se sázejí na přelomu léta a podzimu. Ideálním měsícem pro výsadbu je září, max. začátek října, aby měly cibule dostatek času zakořenit dříve než přijdou první mrazy. Vzdálenost výsadby jednotlivých tulipánů se řídí podle účelu výsadby. Obecně platí, že by vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi rostlin neměla být menší než trojnásobek průměru cibule.

Tulipány je lepší sázet do větší hloubky. Po ulehnutí zeminy by měla být vrstva hlíny nad cibulí minimálně deset, v ideálním případě patnáct až dvacet centimetrů. Mělce vysázené rostlinky trpí změnami teplot, suchem a často také nedostatkem živin. Navíc mají tulipány v mělké půdě tendence k vytváření malých, nekvetoucích, dceřinných cibulek, které záhon spíš zaplevelují než jsou jeho okrasou.

Půda má být před sázením tulipánů hodně nakypřená, protože ve slehlé půdě cibule špatně zakoření. Po výsadbě je třeba půdu dobře srovnat a důkladně zalít. Čerstvě vysazeným tulipánům prospěje, pokud záhon pokryjete vrchní asi třícentimetrou vrstvou rašeliny. Ta omezí vysychání a zaplevelování povrchu záhonu.

Jak nakupovat cibule tulipánů

Na trhu existuje celá řada tulipánů. Při jejich nákupu vybírejte vždy nejlepší cibule, které jsou zárukou statných a dobře prospívajících rostlin s velkými květy. Snažte se, aby cibule zůstaly v hnědé slupce, která brání jejich poškození.

Foto: Pixabay.com – Javallma

Může se vám líbit