Interiér, Praktické tipy, R

Jak umýt sprchový kout

Sprchový kout je součástí většiny českých koupelen. Není se čemu divit, je totiž praktický a oproti vaně nevyžaduje tolik prostoru. Jeho nesporným mínusem je však náročná údržba. Proto si nyní vyměníme několik tipů, díky kterým zvládnete tuto činnost snadno a rychle.

Sklo pod drobnohledem!

Největším problémem sprchovým koutů obecně je jejich prosklená část, na které ulpívají kapky vody. Pokud nejste z těch, kteří by sklo po každém sprchování stírali stěrkou, pálí vás nejspíš otázka, jak se zbavit usazenin. Možností je hned několik, pojďme si některé z nich představit.

Pokud hledáte rychlou a stoprocentně účinnou pomoc, zajděte do obchodu a kupte si jeden z přípravků, které jsou přímo určené na sprchové koutky. Patří mezi ně např.:

  • Cillit Bang Power Cleaner
  • Pulirapid Extra
  • Larrin na rez a vodní kámen

Tyto preparáty se prodávají s rozstřikovačem, stačí je proto jen aplikovat na sklo a nechat chvíli působit. Dávejte si však pozor! Některé tyto přípravky totiž obsahují nebezpečné chemikálie. Zvažte tedy, jak moc je nános usazenin na sklu silný a případně si přípravek raději zřeďte s vodou. Nezapomeňte přitom vždy použít rukavice.

Pokud příliš neholdujete chemickým pomocníkům, můžete vyzkoušet osvědčené domácí recepty. Ve většině případů je však potřeba nechat je působit o něco déle, než preparáty z drogerií. Výsledek by ale měl být ve finále stejný. Účinné přípravky z domácnosti můžete navzájem kombinovat. Jsou to např.

  • citron
  • ocet
  • prášek do pečiva

Zejména v případě octa zde existuje hned několik velkých plusů, které mluví v jeho prospěch. Jednak jde o levný a snadno dostupný přípravek, jednak se dá použít nejen na dveře sprchové koutu, ale i na dlaždice, spáry a kohoutky. To by bylo, zejména v případě některých chemických přípravků, doslova nemyslitelné. Nevýhodou je jen zápach.

TIP: Účinnost octa můžete ještě zvýšit tím, že jej zahřejete, respektive přivedete do varu.

Ať už budete používat jakýkoliv preparát, dávejte si vždy pozor na to, jakou houbičkou či hadříkem jej roztíráte. Jednak je škoda zničit si např. hadřík z mikrovláken, jednak si ale můžete poškrábat i samotné sklo. Platí to hlavně tehdy, pokud myjete koupelnu houbičkou. Některé totiž mají drsnější strukturu, na kterou stačí jen trochu víc přitlačit a škrábance jsou rázem na světě.

TIP: Čištění sprchového koutku si můžete usnadnit i tím, že na čisté sklo použijete sprej odpuzující vodu. Jde o preventivní opatření, která vám ušetří námahu při příštím uklízení.

Foto: Pinterest.com

Může se vám líbit