Potraviny & Recepty

Čaj o páté – britský životní styl na vlastní kůži

Čaj o páté je tradiční společenská událost vycházející z britského životního stylu.

Přátelé se setkávají v odpoledních hodinách a rozjímají a společensky konverzují s šálkem dobrého čaje. Akce se koná typicky po páté hodině, ale není výjimkou i začátek v šest nebo sedm hodin.

K čaji se podává také malé občerstvení, nejčastěji drobné plněné sandwiche či sladké čajové pečivo. Obvykle se servíruje na speciálním etažéru, kde pro slané a sladké je vyhrazené jedno patro. Postupem času se termín „Five O´Clock Tea“ stal synonymem pro lehkou svačinu mezi obědem a večeří.

Vše je velmi elegantní, nenucená atmosféra svádí k příjemnému rozjímání o módě, umění a společenských událostech. Politika a současné události nejsou zcela zapovězeným tématem, ale čaj o páté je chápaný jako lehčí druh setkání, kam tato témata nepatří.

Atmosféru této společenské události si můžete vyzkoušet i dnes. Mnoho hotelů ve Velké Británii, zejména pak v Londýně, nabízí takzvané čajové menu, které sestává z výběrového odpoledního čaje a klasického občerstvení v podobě sandwichů z toustů bez kůrky a sladkých drobností.

Do nejznámějších hotelů je třeba udělat si rezervaci s dostatečným předstihem a počítat s útratou přes 50 liber za osobu. Někomu se to může zdát jako vysoká cena za čaj, ale platíte spíš za zážitek. Kdy jinde se vám poštěstí sedět ve zdobené místnosti plné elegantních gentlemanů a upravených lady a nechat se obskakovat staromilským personálem?

Foto: Pinterest.com

Může se vám líbit