Články interiér, Interiér

Na co nezapomenout v pokoji studenta aneb druhý školákův pokoj

Děti rostou jako z vody a než se stihnete otočit, končí základní školu a vrhají se vstříc dalším dobrodružstvím. Jestli máte doma teenagera, kterému už je v jeho starém pokoji těsno, zbystřete. Máme pro vás pár tipů, jak z dětského pokoje udělat pokoj studentský.

Vzhledem k tomu, že se pouštíte do zařizování pokoje pro téměř dospělého člověka, musíte to vzít v potaz a do rozhodování zahrnout i názory vašeho potomka. Konec konců, to on bude v pokoji bydlet, ne vy.

Pamatujte si také, že student bude mít zcela jiné potřeby a zájmy než malý školák. A takto také k zařizování přistupujte. Barvy už nebudou tak jasné a zářivé ubyde plyšáků, přibyde úložných prostorů a hrací kout nahradí posilovna nebo malířský stojan. Nábytek pro studenty je nejčastěji vyroben z masivu. Používají se tlumenější barvy nejčastěji v odstínech bílé, šedé či černé nebo jeho povrch imituje dřevo.

Obdobně jako v dětském pokoji pro malého školáka i v tom studentském můžeme vysledovat tři základní zóny. V pokoji musí být místo na spaní, na práci a učení a také pro zábavu. Jejich velikost a skladba se však bude od dětského pokojíku v mnohém lišit.

Spací zóna

Zcela zásadní je výběr postele. Při zařizování studentského pokoje je na místě promyslet její velikost, doporučuje se, aby taková postel pro studenty měla 120×200 cm ložné plochy. Někdy je vhodné pořídit i postel rozkládací, která přes den slouží jako pohovka nebo postel s úložným prostorem. Především u maličkých pokojů je to vhodné řešení. Pokud možno, umístěte postel k vnitřní zdi, protože od vnějších může jít během mrazivých zimních nocí chlad. Myslete i na noční stolek, pro které se nějaké to uplatnění vždycky najde, a na lampičku na čtení.

Pracovní zóna

Pracovní zóna dozná také svých změn. Vzhledem k tomu, že vaše dítě už pravděpodobně neporoste, můžete mu pořídit klasický nábytek. Možná se ptáte, jaký psací stůl pořídit pro děti, které už tak úplně dětmi nejsou? Nejlépe ve tvaru písmene »L«. Jedna část psacího stolu poslouží jako prostor pro psaní, rýsování a rozložení učebnic a druhá jako stanoviště pro počítač. Není to sice možné vždy, ale pokud ano, je lepší když stůl s počítačem neslouží zároveň jako pracovní deska.

Vzhledem k tomu, kolik času student u stolu stráví, je nezbytné, aby měl kvalitní židli k psacímu stolu. Ideálně na kolečkách a s výškově nastavitelným sedákem a s opěrkami rukou. Výběr židle promyslete s ohledem na zásady správného sezení.

Osvětlení je neméně důležité, pořiďte lampičku, které dobře osvětli pracovní plochu a myslete i na odpadkový koš.

Zábavní zóna

Jak můžete snadno vytušit, tato zóna nahradila hrací zónu. Místo hraček bude vybavena elektronikou, pohodlným gaučem nebo křeslem, případně sedacím pytlem a možná i basketbalovým košem nebo terčem na šipky. Často se do ní umisťuje i konferenční stolek či knihovna. V podstatě je to takový miniobývák, kam si děti zvou své návštěvy.

Někde na pomezí zábavní a spací zóny budou stát i úložné prostory a šatní skříň. Musíte počítat s tím, že vaše ratolest je již skoro dospělá a potřebuje i více prostoru na oblečení a vybavení na sport nebo jiný koníček. Perfektní jsou proto dřevěné skříně a komody, které do dětského pokoje přinesou tolik kýžený úložný prostor. Šatní skříň by měla nabízet police i prostor na pověšení ramínek.

Když už se pustíte do kompletního předělávání pokoje, zamyslete se i nad podlahou. Vzhledem k tomu, že dítě už nebude trávit na zemi tolik času, můžete koberec nahradit plovoucí podlahou. Plovoucí podlahy jsou mnohem příjemnější na údržbu než koberec a vypadají velmi vkusně. Koberce se však nemusíte vzdávat úplně, stačí pořídit menší koberečky a rozmístit je po místnosti.

Vytvořit pěkný a funkční pokoj pro studenta není úplně nejjednodušší. Když však dodržíte jednoduchá pravidla, získáte pohodlný pokoj, kde se bude vašemu potomkovi líbit a nebude se stydět do něj pozvat kamarády.

Může se vám líbit