Potraviny & Recepty, R

Máslo nebo ghee? Aneb 5 výhod přepuštěného másla!

Kouzlo přepuštěného másla znaly již naše babičky a prababičky, k nám se  tato technika úpravy másla pomalu opět vrací ale tentokrát pod trendovým názvem “ghee”. Copak se schovává za tímto malým trikem s máslem?

Máslo nebo ghee? Aneb 5 výhod přepuštěného másla

Naše babičky věděly všechno nejlépe a proto se k jejich praktikám vracíme i dnes. Mezi pověstnými praktikami je i přepuštěné máslo. Co to znamená přepuštěné máslo? Je to pomalu převařené a rozpuštěné klasické kravské máslo. Ghee máslo vzniká tak, že ve vroucí vodní lázni pomalu vaříme máslo a postupně se z něj vyplavují všechny bílkoviny, voda a různé příměsi až nám zbyde jen čirý tuk, který má žlutou barvu. Čím déle takto máslo vaříme, tím světlejší barvy je. Ghee máslo pochází původem z Indie a je spjato s ajurvédským léčením. V ajurvédském léčení má ty největší účinky, když se na mírném ohni vaří až neuvěřitelných 10 hodin. Pro běžnou konzumaci ale stačí vaření okolo 20 minut. V dnešní době je velice oblíbené na Středním východě, hojně se využívá třeba v Egyptě. Podstatou je, že v čirém tuku zůstávají všechny nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo prospěšné a nejsou žádnými aditivy zničeny.

Výhody ghee másla

  • Dlouhá trvanlivost (v lednici až měsíce)
  • Zdravější (obsahuje vitamíny A, E, B3 a různé minerály)
  • Vhodnější ke smažení a pečení (přepaluje se při vyšších teplotách než klasické máslo)
  • Jemnější chuť a lepší vůně
  • Nezvyšuje ale naopak snižuje hladinu cholesterolu
  • Je to superpotravina

Jak připravit ghee máslo

Kupte si kravské máslo.

Nedělejte ghee máslo z rostlinného rafinovaného tuku, nebude tak zdravé a ani chutné.Máslo, ze kterého budete dělat ghee by mělo být čerstvé a nejlépe z ekologických farem.

  1. V horké lázni rozpusťte pomalu máslo
  2. Jakmile začne máslo vařit, stáhněte oheň na minimum a nechejte lehce bublat. Dávejte si pozor, abyste máslo nespálili.
  3. Na povrchu se vám začne tvořit pěna a na spodku se začnou ukládat usazeniny, takto máslo vařte dokud nebude mít zlatou barvu a krásnou máslovou chuť
  4. Pěnu z povrchu odstraňte a přeceďte do nádobky
  5. Počkejte až máslo vychladne a uchovávejte ho v chladu a temnu

Foto: Pinterest.com

Může se vám líbit