R, Stavba a rekonstrukce

Sanace obvodového zdiva

Mnoho lidí bydlí ve starších domech, kdy je nutné, aby se majitelé o své domy pečovali o něco více než o novostavby.

vlhnutí obvodových stěn

Jestliže nebydlíte v domě zatíženém památkovou péčí, tak k tomu v podstatě nepotřebuje žádná povolení. Dnes to bude o sanaci obvodového zdiva. Ještě než se začne vůbec s takovou renovací, musí člověk zjistit, jak na tom vlastně je ta či ona obvodová stěna.

Základ je v důkladném ohledání – praskliny, deformace, případně jiné další závady. Pokud majitel zjistí vážné problémy, tak bude nutné přivolat statika, ale to nechme nyní stranou. Jinak se sanuje roubenka, jinak stěny z hlíny a jinak dům ze smíšeného zdiva. Nejjednodušší je tzv. oprava. Mezi opravy se počítá doplnění částí, jenž chybí, výměna vadných částí za nových – například cihel, či ochrana proti vnějším vlivům prostředí.

Člověk musí mít na paměti jednu zásadní věc. Pokud se opravuje, materiál musí být o třídu výš, než ten původní. Je také dobré zjistit veškeré zatížení stěny až po případný budoucí otvor a skladbu zdiva v celé tloušťce. Toho se docílí obvykle jedním způsobem. Odstraní se omítka a do zdiva se zavede sonda. Odhalí i sebemenší problém. V případě nalezení problému se zdivem, by se měl investor poradit se statikem, aby nehrozilo zřízení zdi.

Hloubkové spárování

Další nedílnou součástí sanace, je hloubkové spárování. Jedná se o metodu, při které se doplní malta ve spárách poblíž líců stěn. Hloubkové spárování má své výhody jakou je například zpevnění zdiva. Pokud někomu není jasné jak na to, spárování spočívá v podstatě v tom, že se porušené nebo vypadané vrstvy původní malty odstraní a nahradí novou maltou.

Hloubkové spárování zabrání i okolním povětrnostním vlivům, což je velmi důležité. Působí totiž až v jádru zdiva a tím prodlouží jeho životnost.

Ještě předtím, než se člověk pustí do samotného spárování, musí se mechanicky odstranit původní zbytky malty. Ta se nemusí vyhazovat. Ovšem jen v případě, že se bude jednat o hliněné stavby. Ta konkrétně poslouží po rozmíchání ve vodě jako zdroj materiálu. Hloubkové spárování jako takové se nejlépe hodí při povrchovém narušení zdiva, nejlépe do zhruba čtyřiceti milimetrů.

Poznámka redakce: Doporučujeme použít maltu vyšší pevnostní značky než má malta původní.

Foto: Pixabay.com – McLac2000

Může se vám líbit