Komerční sdělení

Jak si vybrat kancelářský nábytek v pěti krocích

Nábytek do kanceláře musí splnit řadu kritérií, měl by být účelný, praktický, ale také pohodlný a esteticky zajímavý. Všechny tyto faktory významně ovlivňují naši pracovní výkonnost. Výběr zařízení bychom proto rozhodně neměli podcenit. Kterých pět nejdůležitějších zásad se vám vyplatí dodržovat?

Nechte kancelář dýchat

Rozhodně potřebujete dostatek úložných prostor a plochu přiměřené rozlohy na psaní nebo na práci s počítačem. To ale neznamená, že byste prostor měli doslova zahltit rozměrným stolem a stěny si kompletně obložit skříněmi nebo policemi se šanony. Jakýkoli kancelářský nábytek musí svými rozměry odpovídat místnosti. Jestliže tomu tak nebude a nábytek naddimenzujete, v takto pojaté kanceláři se záhy začnete doslova dusit.

Platí to zejména v okamžiku, kdy víte, že v ní nebudete sami. Na druhou stranu samozřejmě především stůl nesmí být příliš malý. Každý potřebuje adekvátní pracovní plochu i dostatek soukromí, aby ho v práci nic nerušilo. Běžná šířka stolů činí zhruba 80 až 120 cm. Z důvodu respektu vůči osobnímu prostoru každého pracujícího je současně lepší stoly nestavět naproti sobě. Stůl je vhodné doplnit tzv. kontejnerem, aby vám na desce za čas nepanoval beznadějný chaos.

Bez kvalitního stolu to nepůjde

Kancelářský stůl se v dnešní době již většinou bude rovnat tomu počítačovému. Ideálně by měl být umístěný u okna, nicméně ne tak, aby vám na něj přímo dopadalo sluneční světlo. Práci na počítači nepříjemné odlesky na monitoru prakticky znemožňují. Nemáte-li k dispozici dost místa, stůl může být i rohový.

Asi nejpoužívanějším současným materiálem pro výrobu nábytku je díky své příznivé ceně LTD neboli lamino. Poměrně často se setkáte i s MDF deskami. Od lamina se dřevovláknité MDF desky liší absencí lepidla. Nejkvalitnější, ale současně i nejdražší alternativu pak představuje dřevo, tedy nábytek z masivu.

Posaďte se u nás

Židli vybírejte zároveň se stolem. Důležitá je dostatečně stabilní konstrukce. Židle by měla poskytovat oporu zádům, nejlépe výškově nastavitelnou, pro zvýšení pohodlí sedícího je vhodné doplnit i opěrky na ruce. Dlouhé sezení lidskému zdraví neprospívá. Bohužel ani sezení na sebelepší židli nelze považovat za zdravé. Chcete-li svému tělu alespoň trochu ulevit a minimalizovat negativní dopad sedavého zaměstnání, rozhodně volte židli vybavenou synchronní mechanikou. Ta vám umožní přirozeně neustále měnit polohu.

Při výběru tohoto nábytku platí více než kde jinde, že co člověk, to originál. Kancelářské židle by měly reflektovat individuální specifika každé postavy, to znamená tělesnou výšku, hmotnost, ale také poměr velikosti trupu a končetin.
Na židli budete sedět zpravidla nepřetržitě několik hodin. A to i během horkého léta. Zcela zásadní je i materiál, který je dostatečně prodyšný a snadno se udržuje. Textilní síťovina je pohodlnější, nicméně se hůře udržuje. Z hlediska odolnosti jednoznačně vítězí přírodní (pravá) kůže.

Konferenční stolek – opomíjený detail

Konferenční stolky známe z vlastních domovů. Obývací pokoj však není jediné místo, kam se hodí. Uplatnění najdou i v kanceláři. Jednoduše k nim můžete posadit návštěvu, vytvoříte tak méně formální atmosféru. Uvolněnější nádech díky stolku získá celá kancelář.

Na vzhledu záleží

Volte nadčasový design. Z materiálů působí mimořádně luxusně zejména dřevo a kůže. Veškeré jednotlivé kusy nábytku by měly být sladěné.

Chybu nemůžete udělat s tmavými barvami a jednoduchými liniemi. I světlé tóny uplatnit můžete, působivá je kupříkladu koňaková. Platí jednoduchá zásada: Pakliže potřebujeme prostor opticky zvětšit, preferujeme světlé ladění. V opačném případě si můžeme dovolit i tmavší pojetí. Celkové barevné ladění kanceláře by se však mělo držet dvou, maximálně tří odstínů.

Může se vám líbit