R, Zahrada

Jak pěstovat bylinky

Bylinky jsou celkem nenáročné rostliny, svou péči ale vyžadují. Pokud budou zdravé, dají dostatek zdraví i vám. Základem pro úspěšné pěstování bylinek je vhodné umístění. Mají rády místa teplá a slunečná. Čím více budou mít slunce, tím více budou mít také léčivých a účinných látek. Musí mít také dostatek zálivky, aby neuschly a nespálilo je slunce.

Bylinky požadují alespoň 5 až 7 hodin slunečního světla za den. Pokud budou na přímém úpalu 12 hodin, moc nám z jejich listů nezbude, i když jsou vesměs středomořského původu. Nejlepší stranou je jižní a jihozápadní, popřípadě západní strana. Dobře se jim daří také v mírném svahu, kdy si navzájem nestíní a slunce se k nim dobře dostane. Nemají rády vítr. Daří se jim před stěnou domu nebo podél plotu. Pokud hledáte bylinky na místo s menším osluněním a do vlhčí půdy, hledejte evropské bylinky jako máta, libeček, šťovík anebo brutnák.

Zemina a voda pro pěstování bylinek

Bylinky jsou skromné na živiny v půdě a vystačí si s písčitou propustnou půdou. Nesnáší ale plevel a utiskování. Před výsadbou tedy spíš jak výživu řešíme plevel. Většina bylinek dobře snáší i několik dní sucha, pokud to nejsou ty zmíněné evropské. Ideální čas na zalévání zejména v letních měsících je brzy ráno, aby stihly vodu vstřebat, než ji odpaří slunce z půdy. Na zalévání je nejlepší voda dešťová s ideální teplotou. Pokud bereme vodu ze studny nebo kohoutku, necháme ji odstát.

Hnojení bylinek není potřeba. Pokud půda obsahuje humus a písek, hnojení u rostlinek podpoří růst zelených listů, ale sníží množství léčivé síly a aroma. Pokud chcete hnojit, zvolte přírodní zelené hnojivo. Naplňte vědro kopřivami nebo přesličkou, zalijte dešťovou vodou, promíchejte a nechte otevřené 14 dnů ustát. Jakmile bude mít charakteristický pach, můžeme jej použít v poměru 1:10 do zálivky. Takto dopřejte bylinkám výživu maximálně 2 x do roka, na jaře a na podzim. Na bylinky nepoužívejte nikdy syntetická hnojiva.

Stříhání a přezimování bylinek

Časté a pravidelné stříhání bylinky potřebují, takže je pravidelně sestřihávejte a používejte do čajů, nálevů i na vaření. Zastřižení rostlinu omlazuje a nutí neustále zakládat nové výhonky. Stříhaná bylinka vám nebude dřevnatět. Bylinky můžete zastřihávat i během jejich kvetení. Na podzim, na konci vegetačního období upravte tvar rostlinek a usušte si je, prospěje jim to. Řez se neprovádí přímo u země, ale asi ve výšce 10 až 15 cm podle stáří rostliny. Do dřeva nestříhejte.

Bylinky, které necháváte přes zimu venku, zakryjte větvičkami jehličnanů, listím nebo netkanou textilií. Jedině tak i v holomrazech a třeskuté zimě přezimují bez potíží a újmy. Bylinky odkrýváme dost brzy na jaře, jakmile zaznamenáváme první rašení lístků.

Zazimujte teplomilné bylinky, jako třeba rozmarýn. Dejte je do světlého studeného sklepa nebo skleníku či na chladné schodiště. Rostliny ve vegetačním klidu málo zalévejte, nenechte je pouze přeschnout.

Likvidace škůdců na bylinkách

Na aromatických bylinkách moc škůdců nenajdete. Využijte je při pěstování smíšených kultur. Pokud je opravdu potřeba ochranný postřik, volte vždy přírodní prostředky. Výluh z 200 g kopřivy v 10 litrech vody v neředěném stavu nastříkejte na mšice. Výluh z 300 g pelyňku v 10 litrech vody zničí mravence a housenky. Výluh ze 75 g česneku v 10 litrech vody spolehlivě ničí plísně a to i preventivně, zabírá i na svilušky a mšice. Výluh z 300 g přesličky v 10 litrech vody zřeďte do postřiku 1:5 proti houbovým chorobám.

Foto: Pixabay.com – Crepessuzette

Může se vám líbit