Potraviny & Recepty

Jak chytře zpracovat ovoce do posledního zbytku, naprosto bez odpadu? Poradíme!

Máte zahradu a na ní spousty malin či angreštu nebo třeba ostružin, černého a červeného rybízu? Také jablka, hrušky, broskve? Případně si ovoce na pracování kupujete z farmy nebo od souseda? A jak je zpracováváte? Uděláte marmeládu nebo kompot – a semínka a slupky prostě bez užitku vyhodíte? Co kdybyste to ale zkusili úplně jinak – zpracovat opravdu všechno?

Semínka či slupky vykouzlí dokonalý sirup, ocet, likér nebo čaj

Znáte to: v marmeládě, tedy v džemu z malin, černého a červeného rybízu, z angreštu, josty, muchovníku nebo z ostružin prostě vaše rodina nesnese semínka. A není se čemu divit, hladká sladká ovocná hmota se prostě baští lépe. A lépe také chutná.

Proto drobné ovoce nejdříve povaříte, pak přepasírujete. A dále zpracujete jen přecezenou šťávu – přeměníte ji ve výborný džem. Ale většina lidí bohužel vyhodí odpad z pasírování, což je velká škoda. Jde z něj vyrobit vynikající sirup, ocet, ovocný likér nebo i čaj. A to i v případě, že jste použili lis na ovoce. Tehdy je totiž zpracování ještě mnohem snazší.

Sirup z ovocného odpadu

Prolisovaná nebo propasírovaná semínka a slupky drobného ovoce můžeme přeměnit na zdravý sirup. Stačí je zalít vodou a přidat trochu kyseliny citronové. Kolik vody? Řekněme, že na půl kila odpadu tak dva litry vody. A nechat 24 hodin stát. Slupky a semínka se vylouhují.

Druhý den tekutinu slijeme a rozpustíme v ní cukr v poměru 1:1, čili kilo cukru na litr tekutiny. Podle návodu přidáme kyselinu sorbovou, aby sirup déle vydržel. Pokud je ho jen trocha, můžeme ponechat bez konzervace sorbanem draselným a jen dát sirup do lednice. Ale musíme v krátké době spotřebovat.

Čaj z ovocného odpadu

Pokud odpad po lisování nebo pasírování prostě usušíme v troubě při teplotě okolo 50 – 70 stupňů, nejlépe horkovzduchem (pozor na vyšší teploty, s horkovzduchem nastavme maximálně 60 stupňů, aby se hmota nepřipekla), vznikne nám základ pro vynikající ovocný čaj, který oceníme zejména v chladnějších dnech.

Ale dá se pít i v létě, když jej před podáváním necháme vychladnout. Hodit se nám k jeho přípravě bude konvička na bylinné čaje, tedy konvička se sítkem, která čaj rovnou ocedí. A nebojte se ani odpadu z lisu na ovoce, kde jste lisovali rybíz i se stopičkami. Čaj z nich bude delikátní.

Jak na to? Z ovocného lisu vzniklé válečky rozložíme na plechu jen tak, na sucho. Pokud máme odpad z pasírování, rozetřeme ho po pečícím papíru, který jsme předtím dali na plech. Uděláme tenkou vrstvu. Po nějaké době sušení se vytvoří placka, kterou z pečícího papíru sloupneme a pak sušíme už bez papíru, ale obrácené spodní, doposud nesušenou stranou nahoru.

Ocet z ovocného odpadu

Pro výrobu ovocného octa jsou nejlepší slupky z většího ovoce, zejména jablek. Jablečný ocet má blahé účinky na lidské zdraví. A přitom ho lze vykouzlit z odpadu po výrobě jablečné klevely nebo kompotu. Ocet z jablečných slupek a jadřinců získáte takto:

Slupky a jadřince nakrájejte na menší kousky nebo rovnou nadrťte v robotu. Přidat můžete i menší jablíčka, která se jindy prostě jen vyhazují. Drť dejte nejlépe do velké sklenice a zalijte vodou. Přidejte cukr, co litr sklenice, to lžíce cukru. Takže do čtyřlitrové sklenice dáte čtyři lžíce.

Promícháte a sklenici pak překryjete plátnem, kapesníkem, prostě čímkoliv prodyšným. K tvorbě octa je nutná spousta kyslíku. Pak sklenici dáme na tmavé místo, kde je ale zároveň i teplo. Občas promícháme, necháme kvasit cca 3 – 4 týdny. Pak scedíme do menších nádob a dáme do lednice. Když vznikne kvasný škraloup, nelekáme se ho – nejde o plíseň, ani o jiné škodliviny. Je to jen koncentrovanější shluk kvasinek.

Likér z ovocného odpadu

Někdy nemáme sílu přepasírovat ovoce zcela dokonale. A na semínkách zůstane i dost dužniny. Když odpad prosypeme cukrem a zalijeme tuzemským (hnědým) rumem, za pár dní se vynikající chuť ovoce vylouhuje do alkoholu. A díky cukru bude výsledný likér opravdu pochoutkou.

Domácí ovoce nemáte? Nakupujte v akcích

Pokud nemáte zahradu s ovocem, ale přesto si chcete dopřát domácí produkty z ovoce, tak se zaměřte na prodejní akce. Když navštívíte stránky Letákomat, najdete tu mnohé slevy, včetně těch na ovoce prodávané v obchodní síti všech řetězců.

Může se vám líbit